SCE

Department of ECE

Extra-Curricular Activities


2017 - 2018

S.No
Student Name
Event Name
College Name
Prize
1
DIVYA PRABHA. M
II - ECE
ATHLETICS(W)JJCET
PARTICIPATION
2
SATHYA. R
IV - ECE
ATHLETICS(W)JJCET
LONG JUMP II
3
SUKITHA. R
III - ECE
ATHLETICS(W)JJCET
PARTICIPATION
4
MALINI.S
III - ECE
ATHLETICS(W)JJCET
PARTICIPATION
5
CHARU NIVEDHA.R
III - ECE
ATHLETICS(W), LONG JUMP, TRIPLE JUMP and,4X400 Mts RELAYJJCET
I
6
UMESHWARAN.M
III - ECE
ATHLETICS(M)JJCET
PARTICIPATION
7
JOSHUA. P
III - ECE
ATHLETICS(M)JJCET
800-I,4X400 RELAY III
8
HARISH.R
I - ECE
VOLLEY BALL(M)UC BIT CAMPUS
PARTICIPATION
9
KAVIYA.S
III - ECE
VOLLEY BALL(W)SCE
RUNNER
10
PAVITHRA.V
II - ECE
VOLLEY BALL(W)SCE
RUNNER
11
JANITHAA.D
III - ECE
VOLLEY BALL(W)SCE
RUNNER
12
TENA TIFANY EDITH .I
I - ECE
VOLLEY BALL(W)SCE
RUNNER
13
ILAKKIA.E
III - ECE
VOLLEY BALL(W)SCE
RUNNER
14
DIVYA PRABHA. M
II - ECE
VOLLEY BALL(W)SCE
RUNNER
15
CHARU NIVEDHA.R
III - ECE
VOLLEY BALL(W)SCE
RUNNER
16
B.SANCHANA
III - ECE
CHESS (W)INDRA GANESAN
RUNNER
17
PRIYANKA.T
III - ECE
CHESS (W)INDRA GANESAN
RUNNER
18
JANITHAA.D
III - ECE
TABLE TENNISUC BIT CAMPUS
RUNNER
19
LAVANYA.S
III - ECE
TABLE TENNISUC BIT CAMPUS
RUNNER
20
ANANDRAVISEKAR. G
IV - ECE
CHESSM.I.ET
RUNNER
21
R.SATHYA
IV - ECE
BADMINTON(W)UC BIT CAMPUS
RUNNER
22
CHARUNIVEDHA.R
III - ECE
BADMINTON(W)UC BIT CAMPUS
RUNNER
23
RAMKUMAR.S
III - ECE
KABADDIM.I.E.T
PARTICIPATION
24
ASHIF AMEER.A
II - ECE
HOCKEYJJCET
III PLACE
25
DOMINIC.C
III - ECE
HOCKEYJJCET
III PLACE
26
JOSHUA.P
III - ECE
FOOD BALLJJCET
III PLACE
27
R.ARAVIND KUMAR
IV - ECE
FOOD BALLJJCET
III PLACE
28
SUKITHA
III - ECE
BASKET BALL (W)RVS&KVK
WINNER
29
POOJITHA .S
III - ECE
BASKET BALL (W)RVS&KVK
WINNER
30
MONISHA SHREE.S
III - ECE
BASKET BALL (W)RVS&KVK
WINNER
31
KEERTHANA .R
III - ECE
BASKET BALL (W)RVS&KVK
WINNER
32
MALINI.S
III - ECE
BASKET BALL (W)RVS&KVK
WINNER
33
CHARUNIVEDHA.R
III - ECE
BASKET BALL (W)RVS&KVK
WINNER
34
SAKTHIVEL AVINASH.J
IV - ECE
BASKET BALLJJCET
RUNNER
35
R.BALASUBRAMANIAN
IV - ECE
BASKET BALLJJCET
RUNNER
36
ESWARAPRASATH.S
IV - ECE
Change Maker AwardSCE&JJCET
RUNNER
37
GUNANIDHI.P
III - ECE
BALL BADMINTONJJCET
III

2016 - 2017

S.No
Student Name
Event Name
College Name
Prize
1
SARASWATHY.M
IV - ECE
ATHLETICSJJCET
FOURTH
2
S.SALAI CHANDIRA RAJAN
IV - ECE
BASKETBALLCARE
WINNERS
3
SATHYA. R
III - ECE
ATHLETICSJJCET
FOURTH
4
R.SATHYA
III - ECE
BALL BADMINTONAU BIT TRICHY
FOURTH
5
GOKULAVANI. S
III - ECE
BASKETBALLRVS
RUNNERS UP
6
MOHANDASS. T
III - ECE
VOLLEYBALLJJCET
PARTICIPATION
7
EASWARAPRASATH.S
III - ECE
CRICKETSCE & JJCET
RUNNERS UP
8
VISHNU VARDHAN. P
III - ECE
HANDBALLCARE
PARTICIPATION
9
SAKTHIVEL AVINASH.J
III - ECE
BASKETBALLCARE
WINNERS
10
L.NAVEEN
III - ECE
HOCKEYJJCET
PARTICIPATION
11
ARAVIND KUMAR .R
III - ECE
FOOTBALLJJCET
THIRD PLACE
12
ANANDRAVISEKAR. G
III - ECE
CHESSCARE
WINNERS
13
SUKITHA
II - ECE
BASKETBALLRVS
RUNNERS UP
14
SUKITHA. R
II - ECE
ATHLETICSJJCET
FOURTH
15
PRIYANKA.T
II - ECE
CHESSTRB
WINNERS
16
POOJITHA .S
II - ECE
BASKETBALLRVS
RUNNERS UP
17
MONISHA SHREE.S
II - ECE
BASKETBALLRVS
RUNNERS UP
18
MONISHA SHREE.S
II - ECE
ATHLETICSJJCET
FOURTH
19
MALINI.S
II - ECE
BASKETBALLRVS
RUNNERS UP
20
MALINI
II - ECE
ATHLETICSJJCET
FOURTH
21
KEERTHANA .R
II - ECE
BASKETBALLRVS
RUNNERS UP
22
CHARUNIVEDHA.R
II - ECE
BADMINTONAU BIT
RUNNERS UP
23
CHARUNIVEDHA.R
II - ECE
BASKETBALLRVS
RUNNERS UP
24
CHARU NIVEDHA.R
II - ECE
ATHLETICSJJCET
FOURTH
25
CHARUNIVEDHA.R
II - ECE
BALL BADMINTONAU BIT TRICHY
FOURTH
26
S.LAVANYA
II - ECE
TABLE TENNISSCE
RUNNERS UP
27
UMESHWARAN.M
II - ECE
KHO-KHOAU BIT
PARTICIPATION
28
UMESHWARAN.M
II - ECE
ATHLETICSJJCET
RUNNERS UP
29
JOSHUA. P
II - ECE
ATHLETICSJJCET
RUNNERS UP
30
DOMINIC.C
II - ECE
HOCKEYJJCET
PARTICIPATION
31
PREETHI.R
I - ECE
TABLE TENNISSCE
RUNNERS UP
32
DIVYA PRABHA. M
I - ECE
ATHLETICSJJCET
FOURTH
33
KISHOREKUMAR. R
I - ECE
ATHLETICSJJCET
RUNNERS UP
34
ASHIF AMEER. A
I - ECE
HANDBALLCARE
PARTICIPATION
35
R.BALASUBRAMANIAN
III - ECE
BASKETBALLCARE
WINNERS
36
AKASH. K
I - ECE
FOOTBALLJJCET
THIRD PLACE

2015 - 2016

S.No
Student Name
Event Name
College Name
Prize
1
S.RAMNARESH
IV - ECE
CRICKETSCE&JJCET
RUNNERS
2
S.PRASANNA AJAY
IV - ECE
ATHLETICS100 METSJJCET
FIRST
3
M.KARTHI
IV - ECE
BASKETBALLJJCET
THIRD
4
DHILEEPHAN.R
IV - ECE
TABLE TENNISC.ABDUL HAKEEM C.E.T
THIRD
5
DHILEEPHAN.R
IV - ECE
TABLE TENNISSCE
WINNERS
6
P.MOHANDRAJ
III - ECE
ATHLETICSJJCET
PARTICIPATED
7
HARIHARASUDHAN V.R
III - ECE
ATHLETICSJJCET
PARTICIPATED
8
BAVITHA.I
III - ECE
VOLLEYBALLAUBIT
THIRD
9
S.SALAI CHANDIRA RAJAN
III - ECE
BASKETBALLJJCET
THIRD
10
S.ESWARAPRASAD
II - ECE
CRICKETSCE&JJCET
RUNNERS
11
EASWARAPRASATH. S
II - ECE
ATHLETICSJJCET
PARTICIPATED
12
MUKESHRAJ.T
II - ECE
HOCKEYJJCET
PARTICIPATED
13
P.VISHNU VARDHAN
II - ECE
FOOTBALLJJCET
THIRD
14
R.ARAVIND KUMAR
II - ECE
FOOTBALLJJCET
THIRD
15
ANANDRAVISEKAR. G
II - ECE
CHESSS.A.ENGG COLLEGE CHENNAI
VI POSITION
16
ANANDRAVISEKAR. G
II - ECE
CHESSPABCET
WINNERS
17
R.SATHYA
II - ECE
BADMINTONAUBIT
RUNNERS
18
R.BALASUBRAMANIAN
II - ECE
BASKETBALLJJCET
THIRD
19
CHARU NIVEDHA.R
I - ECE
ATHLETICS LONG JUMPJJCET
THIRD
20
JOSHUA. P
I - ECE
ATHLETICS 800 MTSJJCET
FIRST
21
J.FELIX
I - ECE
FOOTBALLJJCET
THIRD
22
S.MONISHASHREE
I - ECE
BASKETBALLPABCET
RUNNERS
23
R.KEERTHANA
I - ECE
BASKETBALLPABCET
RUNNERS
24
R.CHARUNIVETHA
I - ECE
BASKETBALLPABCET
RUNNERS
25
S.LAVANYA
I - ECE
TABLE TENNISAUBIT
RUNNERS

2014 - 2015

S.No
Student Name
Event Name
College Name
Prize
1
R.SREEJA
III - ECE
SHOOTINGSTATE LEVEL
GOLD MEDAL
2
S.PRASANNA AJAY
III - ECE
ATHLETICS4 X 100 Mts Relay
THIRD
3
S.PRASANNA AJAY
III - ECE
ATHLETICSTRIPLE JUMP
THIRD
4
I.BAVITHA
II - ECE
VOLLEYBALLJJCET
THIRD PLACE
5
RAM NARESH.S
III - ECE
CRICKETSCE & JJCET
THIRD PLACE
6
B.RIZWANA
I - ECE
SHUTTLE BADMINTONJJCET
RUNNERS UP
7
K.NIVETHA
IV - ECE
SHUTTLE BADMINTONJJCET
RUNNERS UP
8
A.JAGADEESAN
IV - ECE
SHUTTLE BADMINTONJJCET
FOURT PLACE
9
K.NAVEEN KUMAR
II - ECE
SHUTTLE BADMINTONJJCET
FOURT PLACE
10
D.VISHNU PRIYA
IV - ECE
TABLE TENNISSARANATHAN CE
THIRD PLACE
11
B.VARSHA
IV - ECE
TABLE TENNISSARANATHAN CE
THIRD PLACE
12
K.VINODHA
IV - ECE
TABLE TENNISSARANATHAN CE
THIRD PLACE
13
A S.SWATHI PRIYA
IV - ECE
TABLE TENNISSARANATHAN CE
THIRD PLACE
14
DHILEEPHAN.R
III - ECE
TABLE TENNIS
Zone : District level winner single and Double , State level winner

2013 - 2014

S.No
Student Name
Event Name
College Name
Prize
1
KARTHIKEYAN.A
- ECE
Change Maker AwardBhumi NGO
2
K.SOWMITHRI
- ECE
Elcomfest-Title EventSaranathan College of Engineering
I
3
I.SHIRLEY DEBORA
- ECE
SingingThiyagaraja College
I
4
U.VAIRAVAN
- ECE
Extempora Speech CompetitionMRK Institute of Technology
I
5
U.RAGAVENDAR
- ECE
Dance CompetitionJJ College of Engineering,Trichy
II
6
S.JAYAMATHANGI
- ECE
Group EventKumaraguru College
III
7
S.JAYAMATHANGI
- ECE
SingingNIT
II
8
K.SOWMITHRI
- ECE
Dhuruva-Title EventNIT
III